Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home/ismenap/malybiust.pl/wp-includes/plugin.php on line 601

Piersi – ciąża, laktacja, macierzyństwo

Luty 5th, 2015

Oj dawno, ale to dawno mnie tu nie było.
Piersią karmiłam 7 miesięcy, nie był to łatwy okres, gdyż powinnam napisać, że karmiłam mlekiem z piersi, a nie piersią. Non stop na laktatorze, wstawanie w nocy by odciągnąć, a potem podgrzać mleko, jak mała się obudzi. Do tego dochodzi fakt mycia laktatora, butelek i smoczków. Laktator chodził jak traktor, więc w nocy musiałam wychodzić do innego pokoju. W poradni laktacyjnej kazali mnie się odciągać metodą 7-5-3, co oznacza tyle, że jedna pierś 7 min, potem druga 7 min, potem znowu pierwsza 5 min potem druga 5 min itd. Jak łatwo policzyć trwało 30 min, a odciągałam się co 4h, a w nocy co 6h. Często zasypiałam na odciągaczu 🙂 Ale było dla mnie priorytetem, by dziecko miało naturalne mleko, a nie modyfikowane. Może i krótko karmiłam, ale i tak jestem z siebie dumna, że w ten sposób udało mi się wytrwać te 7 miesięcy.
Jak już kiedyś napisałam , dużo przytyłam w ciąży bo ponad 20kg, podczas lakatcji, nic nie schudłam, choć próbowałam chodzić na aerobik, ćwiczyć waga ani drgnęła. Straciłam nadzieje… , ale okazało się, że jak tylko przestałam karmić, w jeden miesiąc spadło 10kg, bez niczego. Widocznie mój organizm magazynował sobie tłuszczyk, żeby mogłam wykarmić dziecko.
Pewno jesteście ciekawi co z moimi piersiami hehe:)
Przez cały okres laktacji, nie zabezpieczaliśmy się z mężem, gdyż stwierdziliśmy, że i tak chcemy mieć drugie. Choć są tabletki antykoncepcyjne, które można brać podczas karmienia piersią, wyszłam z założenia, że i tak pewno coś przejdzie z mlekiem matki i nie będę faszerować hormonami dziecka.
Po ograniczeniu odciągania mleka, bo trzeba od razu powiedzieć, że to nie jest takie proste, aby powiedzieć jutro przestaje karmić i przestać. (chyba że się weźmie leki aby wstrzymać laktacje). O nie, nie, nie trochę to trwało, piersi bolały, były pełne mleka, w nocy dosłownie przemakałam, a wkładki laktacyjne nie pomagały. Kurcze 7 miesięcy spania w biustonoszu z wkładkami:) Po miesiącu od zaprzestania karmienia, dostałam miesiączkę, a po dwóch już byłam w drugiej ciąży:) A dopiero co zaczęłam chudnąć 🙂

C.D.N 🙂

Leave a Reply